Czy lampy przemysłowe mogą wpłynąć na wydajność pracowników?

Czy lampy przemysłowe mogą wpłynąć na wydajność pracowników?

W ostatnich czasach coraz więcej uwagi poświęca się temu, by w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystać potencjał oraz możliwości swoich pracowników. Dotyczy to nie tylko pracowników fizycznych, ułatwiając im wykonywanie pracy poprzez zapewnienie dostępu do technologii ułatwiających wykonywanie poszczególnych czynności, ale także pracowników biurowych i intelektualnych. Także bowiem w ich przypadku zapewnienie im odpowiednich warunków oraz narzędzi pracy w zauważalny sposób wpłynąć może na efektywność ich pracy oraz jej efekty zarówno w krótkiej perspektywie, jak też na dłuższych odcinkach czasu. Dlatego też coraz większa liczba pracodawców (zarówno jeżeli weźmiemy pod uwagę duże międzynarodowe koncerny i korporacje, zatrudniające setki, a nawet tysiące pracowników, jak również średnich i mikroprzedsiębiorców, którzy ograniczają się do zatrudniania jedynie pojedynczych pracowników) zaczyna dbać o warunki pracy swoich podwładnych, gwarantując im coraz większy komfort, w jakim podejmują się oni wykonania swoich codziennych obowiązków.

Aktualnie pracodawcy nie ograniczają się jedynie do zainstalowania w miejscu pracy urządzeń klimatyzacyjnych, które w letnie, upalne miesiące pozwalają pracować w komfortowych warunkach oraz w temperaturze, która pozwala na normalne wykonywanie pracy. Starają się także poprawić warunki pracy gwarantując ergonomiczne biurka i meble biurowe, lampy przemysłowe krzesła oraz fotele, a także wyposażając zakłady i miejsca w pracy w pomieszczenia socjalne i rozrywkowe, gdzie pracownicy spędzać mogą przerwy oraz odpoczywać pomiędzy poszczególnymi czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy. Wielu pracodawców decyduje się na zakup pracownikom dobrej jakości lamp przemysłowych, które potrzebne są zwłaszcza tym, którzy bądź to pracują w słabo oświetlonych pomieszczeniach lub ich częściach, bądź też wykonują pracę w takich godzinach, w których naturalne oświetlenie słoneczne nie jest na tyle silne, by pozwalać pracować bez nadwyrężania swojego wzroku.

Jak pokazują doświadczenia wielu pracowników w różnym wieku, dłuższe przebywanie w nieodpowiednio naświetlonych pomieszczeniach wiązać się może z powstawaniem oraz rozwojem wielu dolegliwości zdrowotnych, w tym zwłaszcza związanych z narządami wzroku. Udowodniono też, że ciemne i nieoświetlone w należyty sposób pomieszczenia wpływają na psychikę pracowników (a nawet ogólnie – osób przebywających w pomieszczeniach), co obniża ich kreatywność oraz efektywność podczas wykonywania powierzonych im obowiązków. Z takich też względów wyposażenie miejsc pracy pracowników w wysokiej klasy oprawy przemysłowe led, które pozwolą oświetlić przestrzenie zajmowane przez pracowników, pozostaje dobrym i względnie tanim sposobem na poprawienie wydajności ich pracy. Zmotywowany, wypoczęty i zdrowy pracownik notować będzie o wiele lepsze efekty aniżeli osoba zmęczona, na którą negatywnie wpływa nieprawidłowe oświetlenie pomieszczenia lub miejsca pracy. Co szczególnie istotne – dotyczy to w równym stopniu każdej z branż i gałęzi przemysłu i handlu, co powinno skłaniać każdego pracodawcy do zastanowienia się, czy jego podwładni pracują w dobrze oświetlonym miejscu.

Norbert Michalski

Na co dzień zajmuje się profesjonalnym doradztwem sprzedażowym z zakresu osprzętu oświetleniowego led. Prywatnie miłośnik sportów ekstremalnych oraz muzyki alternatywnej.
Close Menu